Skaner kodów kreskowych – czym kierować się przy wyborze?

czytnik kodów kreskowych

Czytnik kodów kreskowych – do czego dokładnie służy?

Dzięki niemu można odczytywać zakodowane informacje o produkcje i przesyłać uzyskaną treść do komputera, z jakim czytnik współpracuje. Dzisiaj nie ma wyłącznie skanerów wyposażonych w diody LED, które należy zbliżać do kodu. Mamy dostępne bowiem czytniki laserowe, jakie pozwalają na odszyfrowanie kodu kreskowego również z większej odległości od produktu. Jakie kody można odczytać z jego pomocą? Zazwyczaj, są to kody:

 • jednowymiarowe (paskowe)
 • dwuwymiarowe

Dzięki technologii skanowania można zatem dowiedzieć się, jakiego produktu dotyczy dana cena, skąd produkt pochodzi, jakiej jest on marki itd. 

Rodzaje skanerów dostępnych aktualnie na rynku

Czytniki kodów kreskowych można podzielić na wiele różnych typów – zależnie od tego, w jaki sposób będziemy z nich korzystać. Można wyróżnić więc:

 1. skanery stacjonarne – są przyłączone do komputera kablem,
 2. skanery bezprzewodowe – mogą wysyłać dane bezprzewodowo, np. za pomocą Bluetooth,
 3. skanery przenośne – najczęściej korzysta się z nich w magazynach albo hurtowniach, ponieważ są też najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne (np. gdy czytnik wypadnie z ręki),
 4. skanery czytające kody jedno i dwuwymiarowe,
 5. skanery diodowe – potrafią sczytać kod dzięki diodzie,
 6. skanery laserowe – jak nazwa wskazuje, czytają kod dzięki wiązkom laserowym. 

Który z czytników warto jest kupić?

Zawsze bardzo wygodnym rozwiązaniem jest bezprzewodowy skaner kodów kreskowych. W jego użytkowaniu nie są potrzebne żadne kable, a sieć może działać do nawet 300 metrów. Czasem modele te posiadają wejście na USB albo dokującą stację, która jest podpięta do USB w komputerze oraz gnieździe elektrycznym. Tak więc, komputer może stać się jednocześnie… ładowarką dla czytnika!

Warto pomyśleć również nad skanerem diodowym albo laserowym. Diodowy i laserowy czytnik laserowy są bardzo podobne do siebie, jednak diodowe są bardziej wytrzymałe jeżeli chodzi o uszkodzenia mechaniczne. Diodowe urządzenie będzie pobierać nieco mniej energii od laserowego – jednak tylko w przypadku mobilnych urządzeń. Lepiej też będzie sobie radzić, jeśli kod kreskowy będzie uszkodzony.

Technologia laserowa w laserowym urządzeniu polega z kolei na tym, że głowica oświetla kod na produkcie za pomocą wiązki lasera – więc można odczytać kody z większej odległości. Takie czytniki posiadają silniczek i obrotowe lusterko, jakie znajdują się w głowicy skanującej. Te bardziej zaawansowane technologicznie skanery często wyposażone są nawet w… kilkanaście lusterek – one z kolei tworzą siatkę wiązek laserowych i wówczas można nimi zeskanować kod w niemal… każdym kierunku. Laserowy skaner kodów kreskowych ma lepszą jakość odczytu od diodowego, a także lepiej mu czytać szeroki kod na produkcie. Dodatkowo, źródło światła wydobywane z jego wnętrza jest… mocniejsze!

Lepszy będzie czytnik kodów kreskowych ręczny czy stacjonarny?

Czytnik stacjonarny zdecydowanie lepiej będzie służył na stanowisku pracy np. na kasie w supermarkecie, gdzie kodów kreskowych na produktach jest naprawdę… sporo. Takiego typu urządzenia działają na zasadzie automatycznego skanowania kodów, więc zazwyczaj ustawia się je np. na ladzie w sklepie. Przemawia za nimi wygoda oraz to, że nie zajmują na ladzie zbyt wiele zbędnego miejsca. Poza tym, często potrafią odczytać kod nie tylko jednowymiarowy, ale też dwuwymiarowy. Zatem, można korzystać z niego w większości przypadków. Można np. używać je także do skanowania reklamowych kuponów.

Skaner ręczny będzie lepiej kupić do miejsc, w których kody kreskowe trzeba sczytywać z większej odległości. Potrafią one również o wiele lepiej zeskanować szerokie kody na produktach.

O czym pamiętać, kupując czytnik kodów kreskowych?

Przede wszystkim, trzeba będzie określić priorytety i to, na czym najbardziej zależeć będzie Ci podczas wykorzystywania czytnika kodów.

A więc, nie zapomnij o:

 • miejscu wykorzystywania skanera kodów kreskowych,
 • sposobie jego obsługiwania i tego, jakie kody będziesz odczytywać z jego pomocą (oraz jak dużo będzie ich do skanowania),
 • zasięgu pracy czytnika – musisz mniej więcej określić, z jakiej odległości będziesz czytał kody kreskowe. Oczywiście, większy zasięg to… lepsza jego praca,
 • szybkości skanowania produktów z pomocą czytnika kodów kreskowych,
 • zdolności odczytywania przez urządzenie uszkodzonych kodów kreskowych (np. takich, które wyblakły bądź się zdarły),
 • możliwości robienia zdjęć przez czytnik kodów oraz skanowania dokumentów – to znacznie ułatwi pracę zwłaszcza w dużych supermarketach!
kliknij i odwiedź nasz
Salon Audio-Video

Przegląd lub naprawa

Twoje urządzenie fiskalne wymaga przeglądu? A może wykryto w nim usterkę?wypełnij formularz

Kontakt z Artom Bis

 • +48 52 322 75 06
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Pomorska 13
  85-046 Bydgoszcz
 • 9:00 – 17:00

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem