Liczarki banknotów – o czym pamiętać?

Liczarki banknotów to urządzenia, jakie znacznie usprawniają pracę bankom bądź np. urzędom pocztowym czy też kantorom. Jest jednak również wiele innych firm, które potrzebują liczarek banknotów w celu ułatwienia organizacji ich pracy – np. współpracującym z zagranicznymi kontrahentami. O czy warto pamiętać podczas dobierania odpowiedniego sprzętu tego typu? Dowiesz się z poniższego artykułu!

 W jaki sposób liczarka do banknotów… działa?

Elementem, jaki odpowiada za działanie liczarki, jest przenośnik. Jest to główny element urządzenia, pobierający z podajnika do odbiornika jeden po jednym banknocie. Rzecz jasna, każdy banknot jaki jest przekładany jest też rejestrowany – dzięki temu urządzenie będzie mogło podsumować banknoty, jakie tam włożono. Jeżeli liczarka wyposażona będzie w podstawowy mechanizm, parametry zostaną wprowadzone do pamięci urządzenia.

O czym pamiętać, kupując liczarkę do banknotów?

Zazwyczaj liczarki na rynku posiadają co najmniej jeden system wykrywający… fałszywe banknoty. Są to wówczas urządzenia z UV! Oczywiście, mogą nie podołać wykryciu świetnie podrobionych banknotów – jednak z tym problem mogą mieć i… profesjonaliści, zajmujący się rozpoznawaniem fałszywych banknotów. Warto jednak zawsze pamiętać, aby liczarka posiadała chociaż podstawowy system zabezpieczający, pozwalający większość „brudnych pieniędzy” przechwycić (np. sprawdzanie nie tylko cech wizualnych, ale też masy pieniędzy itd.).

O czym jeszcze nie zapomnieć, wybierając liczarkę do swojej firmy?

 • a) panel sterowania – ważne, żeby komunikaty wyświetlały się w języku polskim.
 • b) wybór waluty – dzięki temu można liczyć nie tylko banknoty w złotych, ale też np. euro i dolary.
 • c) system kontroli fałszywych pieniędzy – liczarka powinna być wyposażona w co najmniej w system UV, choć dobrze by miała również kontrolę rozmiaru czy też grubości papieru lub… sensor koloru.
 • d) pełny system liczenia
 • e) system rozpoznawania banknotów sklejonych
 • f) współpraca z urządzeniem przenośnym
 • g) pojemność odbiornika i podajnika
 • h) autodiagnostyka
 • i) prędkość liczenia banknotów.

A jak to jest z liczarkami monet?

Są to trochę inne liczarki, jakie posiadają wiele przegród na podstawach. To do nich wrzuca się bilon o określonej wartości (rozmiarach). Warto zwrócić w przypadku tego rodzaju liczarek na pojemność podawczego pojemnika oraz jego wydajność – ważne, by liczarka mogła przyjmować jak największą ilość monet. Oczywiście liczarka i sorter… nie są tym samym. Sorter może być liczarką, jednak już nie każda liczarka monet może zostać sorterem. Dlaczego? Bo sortuje bilon o… pojedynczych nominałach!

Liczarki monet nie posiadają systemów zabezpieczeń – a jak już, to nie są one aż tak skomplikowane. Bilon często ciężej jest bowiem podrobić. Zabezpieczenie polega więc na pomiarach wielkości bilonu – czyli ich grubości i średnicy. Można ustawić to samodzielnie. Oczywiście, przez takie założenie wykryć podrobione monety będzie ciężko – jednak, niezbyt często monety tak właściwie się podrabia.

Co jeszcze warto wiedzieć o liczarkach banknotów?

Dzięki dobrze dobranej liczarce można szybko zorientować się, jaka suma została konkretnie podana do urządzenia. Oczywiście, liczarka jest w stanie również wykryć fałszywe pieniądze – niestety, ale takie banknoty bardzo często pojawiają się w obiegu. Zatem, ważna będzie szybkość liczenia liczarki oraz jej wydajność. To parametry, na jakie warto jest zwrócić uwagę. Im więcej będzie dodatkowych funkcji oraz im lepsze będą parametry, tym droższa będzie liczarka do banknotów.

Czasami jednak, jeżeli np. prowadzisz stosunkowo niewielką firmę, warto będzie zainwestować w wyłącznie podstawowy sprzęt – zwłaszcza, jeżeli Twoi klienci nie przynoszą ze sobą aż tak wielkiej ilości gotówki. Liczarki, jakie można kupić, są w stanie policzyć od kilkuset do kilku tysięcy banknotów i to w… tylko jedną minutę. Zwróć również uwagę na zasobnik podawczy bądź zasobniki odbiorcze.

Jeżeli najbardziej zależy Tobie na tym, aby liczarka sprawdzała się głównie pod kątem „oględzin pieniędzy” oraz ich wiarygodności, musisz wybrać urządzenie o właśnie takich parametrach – możliwie jak najwyższych. Światło ultrafioletowe będzie oczywiście podstawą w liczarce. Możesz pokusić się też o liczarkę wyposażoną dodatkowo w np. podczerwień lub funkcję sprawdzania właściwości magnetycznych banknotów. Często bowiem dzięki właśnie takim parametrom można zyskać pewność, że otrzymane od klienta banknoty są prawdziwe – a nie sfałszowane.

Jeżeli obracasz gotówką różnej waluty (np. w kantorze), warto będzie zdecydować się na urządzenia z możliwością wyboru liczenia danej waluty, jaką przyniósł klient – dobrze, żeby było ich kilka podstawowych do wyboru. To ważna kwestia również dla firm współpracujących z klientami zza granicy. Jeżeli zaliczasz się do właścicieli właśnie takiej firmy, warto będzie pomyśleć o takiego typu liczarce banknotów. Dzięki niej będziesz mieć pewność co do „czystości” gotówki, jaka przechodzi przez Twoją firmę każdego dnia!

kliknij i odwiedź nasz
Salon Audio-Video

Przegląd lub naprawa

Twoje urządzenie fiskalne wymaga przeglądu? A może wykryto w nim usterkę?wypełnij formularz

Kontakt z Artom Bis

 • +48 52 322 75 06
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Pomorska 13
  85-046 Bydgoszcz
 • 9:00 – 17:00

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem