W jaki sposób wybrać liczarkę do banknotów?

Image

Liczarki banknotów są znakomitymi narzędziami, znacznie ułatwiającymi liczenie pieniędzy w wielu instytucjach. Dzięki liczarkom można oszczędzić czas, a także zwiększyć wydajność liczenia „papierkowych pieniędzy”. Liczarki pozwalają również na eliminowanie błędów, które zdarzają się nagminnie podczas liczenia banknotów własnoręcznie. Jakie funkcje powinna mieć liczarka banknotów i czym kierować się podczas jej wyboru?

Funkcje, jakie powinna spełniać liczarka banknotów

Przede wszystkim, liczarka do banknotów powinna spełniać trzy podstawowe funkcje:

 • liczyć – przeliczać banknoty włożone do podajnika,
 • odliczać – odliczać wybrane banknoty z pliku pieniędzy, jakie się kładzie na podajniku,
 • zliczać – dodawać wyniki przeliczeń na banknotach.

W zależności od tego, jaki model wybierzesz, liczarki banknotów czasami sprawdzać również mogą autentyczność włożonych do podajnika pieniędzy oraz ich… rozmiar. Oczywiście, to również ma na celu sprawdzenie ich autentyczności.

Liczarka banknotów – jak powinna… liczyć?

Liczarka do banknotów może liczyć gotówkę ułożoną:

 • luzem,
 • w paczkach (plikach) – zazwyczaj stosuje się je tylko w bankach.

Liczarki mogą również liczyć nie tylko pieniądze, ale też inne dokumenty (np. czeki czy kupony oraz te z nich, jakie spełniają wymagania co do rozmiaru).

Ile pieniędzy można włożyć do liczarki?

To również bardzo istotny element, na który należy zwrócić uwagę podczas doboru liczarki banknotów. Każde jedno urządzenie posiada ściśle określoną ilość banknotów, jakie przeliczać może na minutę. Jest to tzw. szybkość liczenia sprzętu. W niektórych liczarkach można liczyć banknoty wg. jednej szybkości, a w innych na kilka sposobów (prędkości). Maksymalną ilość gotówki można określić po maksymalnej pojemności odbiornika – to z niego wyjmuje się banknoty ręcznie.

Nieomylność czyli najistotniejsza cecha każdej liczarki

Każdy tego typu sprzęt powinien być nieomylny – to najważniejsza cecha liczarki banknotów. Liczarki muszą gwarantować idealne przeliczenie gotówki – zarówno jej ilość, jak i jakość. Aby móc prawidłowo liczyć gotówkę, liczarka powinna zostać wyposażona w czujnik detekcji banknotów podwójnych. Czujnik owy weryfikuje… gęstość papierowych banknotów. Kiedy pracuje, prześwietla banknot pobrany jako pierwszy, określając od razu jego gęstość. Później porównuje kolejne banknoty z tym pierwszym, stanowiącym wzór. Gęstość papieru będzie się różnić? Zdarza się to, kiedy banknoty są np. sklejone ze sobą – wówczas liczarka dzięki czujnikowi się zatrzyma i wyświetli komunikat o błędzie.

Niektóre urządzenia posiadają również tryb bezawaryjnej pracy, tzw. heavy duty – to umożliwia im długą pracę. Są też liczarki wykrywające fałszywe pieniądze – niestety, ale to przestępstwo bardzo wysoko karalne! Oczywiście każda z liczarek jest dziś wyposażona w określony poziom takich zabezpieczeń – pozwalających na weryfikowanie prawdziwości wkładanej gotówki w urządzenie. Niektóre z nich mają też dodatkowe czujniki, które działają z większą lub mniejszą precyzją.

Detektor ultrafioletu i podczerwieni – co warto o nich wiedzieć?

Technologia druku laserowego umożliwiła tworzenie wielu replik o wysokiej rozdzielczości – rzecz jasna, mowa o… banknotach. Stąd właśnie tak wiele jest prób fałszowania pieniędzy – często naprawdę ciężko jest dziś odróżnić dziś sfałszowaną gotówkę od tej prawdziwej. Jednak, różnica jest spora – przy technice ultrafioletu raczej rzadko stosowany jest oryginalny papier bankowy. Zwyczajnie, dostęp do niego jest ograniczony. Papier bankowy jest przygotowywany w specjalnym procesie impregnacji – więc nie może odbijać promieni UV poza pewnymi obszarami czy też symbolami na banknocie. Liczarki banknotów wyposażone w detektor ultrafioletu mogą więc przeanalizować dokładnie stopień odbicia – robiąc to wewnątrz sprzętu, dyskretnie i błyskawicznie. Jeżeli banknot będzie fałszywy, liczarka szybko to wykryje i powiadomi operatora – alarmem dźwiękowym bądź komunikatem.

Jest jeszcze detektor podczerwieni – to on służy wykrywaniu specjalnych zabezpieczeń, jakie niewidoczne są „gołym okiem”. Farby, jakich używa się na banknotach, stanowią doskonałe ich zabezpieczenie – reagując tylko w podczerwieni (np. jakiś fragment banknotu). Liczarki z takim detektorem naświetlą banknot i błyskawicznie wykryją, czy jest on zabezpieczony. Jeżeli banknot nie będzie reagował na podczerwień – na pewno oznacza to, że jest… fałszywy. Oczywiście, powiadomi o tym fakcie operatora liczarki, poprzez odpowiedni komunikat. Warto więc kupić liczarkę wyposażoną w taki detektor!

kliknij i odwiedź nasz
Salon Audio-Video

Przegląd lub naprawa

Twoje urządzenie fiskalne wymaga przeglądu? A może wykryto w nim usterkę?wypełnij formularz

Kontakt z Artom Bis

 • +48 52 322 75 06
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Pomorska 13
  85-046 Bydgoszcz
 • 9:00 – 17:00

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem