Na co zwrócić uwagę podczas zakupu klimatyzacji?

Klimatyzacja jest to urządzenie, jakim możesz schłodzić pomieszczenie – zwłaszcza, kiedy na dworze panują wysokie temperatury, jak ostatnio w Polsce. Zanim jednak zakupisz klimatyzację warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę w tego typu urządzeniach. Jak wybrać rozsądnie? Podpowiadamy!

Kilka słów na temat klimatyzacji

Klimatyzatory dzielą się na wiele różnych rodzajów. Mogą więc być albo naścienne, albo podstropowe, albo stojące, ale też kanałowe czy kasetonowe. Oprócz funkcji chłodzenia, część z nich może pełnić również funkcję… pompy ciepła! Mogą więc zimą ogrzać całe pomieszczenie. Wiadomo – klasyczne limatyzacje będą kosztować o wiele mniej, jednak będą też mniej ekologiczne. Będą bowiem włączać się lub wyłączać, kiedy wzrośnie czy też zmaleje temperatura. Jeżeli już urządzenie osiągnie daną temperaturę, może… przestać chłodzić. Zaawansowanym klimatyzatorem jest chociażby inwertor, jaki pozwala płynnie regulować obrotami sprężarki i jest tym samym bardziej wydajny energetycznie.

Jaki rodzaj klimatyzacji wybrać?

Najbardziej popularne rodzaje klimatyzatorów to:

SPLIT – są to limatyzacje, jakie są… rozdzielone. Składają się one bowiem z agregatu oraz wewnętrznej jednostki. Obie części klimatyzacji są połączone za pomocą freonowej instalacji (miedzianych rur, przewodów zasilających oraz sterowania). Klimatyzatory te potrzebują uchylonego okna, by móc odprowadzać ciepłe powietrze – a prowadzi to niestety do wprowadzania ciepłego powietrza do domu. W taki przypadku pomocna może się okazać okienna uszczelka, zabezpieczająca okno przed ciepłem, jakie dostaje się do środka pomieszczenia. Warto dodać, że tego typu limatyzacje dzielą się na osobne rodzaje:

 • ścienne – najczęściej używa się ich w np. w bloku. Są proste do zamocowania na ścianie, a ich serwisowanie nie należy do drogich. Mają zainstalowane wiele funkcji dodatkowych, jakie podnoszą komfort z ich korzystania wszystkim domownikom.
 • podłogowe-sufitowe – posiadają dość szeroki zakres, jeżeli chodzi o jego wydajność. Można więc dobrać je względem wielkości mieszkania. Stosuje się je często w sklepach spożywczych, biurach czy hotelach.
 • kasetonowe – jeżeli chodzi o rozprowadzanie powietrza, są to najlepsze limatyzacje (w porównaniu do poprzedników). Dlaczego? Otóż, rozprowadzają powietrze po suficie, na 4 strony. Dzięki temu można z powodzeniem zainstalować je w dużych pomieszczeniach, jak hale czy biurowce. Najczęściej wiesza się je na suficie.
 • kanałowe – te urządzenia sprawdzą się w budynkach publicznych. Potrafią rozprowadzać powietrze z jednego tylko klimatyzacji na wiele różnych pomieszczeń. Może być jednak trochę ciężko z dostosowaniem optymalnej temperatury dla każdej przestrzeni.

Przenośny – to urządzenie kompletne, w przeciwieństwie do klimatyzacji typu SPLIT. Jest on nieco głośniejszy od poprzednika, którego jednostka zewnętrzna jest też na zewnątrz – tym sposobem nie emituje niepotrzebnych dźwięków. Urządzenia przenośne wydmuchuje ciepło z tyłu urządzenia na zewnątrz pomieszczenia, w dużej ilości.

Zużywanie energii – o czym pamiętać?

Oczywiście, większość klimatyzatorów na rynku minimalizuje zużywanie prądu – producenci starają się bowiem o to, by nowoczesne urządzenia były przyjazne użytkownikom. W tym przypadku najlepiej wypadają limatyzacje SPLIT – one są bowiem wyposażone w funkcje, jakie pozwalają oszczędzić na prądzie zdecydowanie lepiej, jak limatyzacje przenośne. Niestety, ale one pochłaniają prądu… o wiele więcej.

Który klimatyzator jest łatwiej przenieść?

Warto zwrócić uwagę na prosty transport urządzenia. Tutaj wygrywa klimatyzator przenośny – możesz go bowiem zainstalować w każdym miejscu, w jakim „podwójny” SPLIT nie jest możliwy do zamontowania. Klimatyzatory przenośne często są również wyposażone w kółka jezdne, jakie ułatwiają transport urządzenia.

Ile kosztuje klimatyzacja?

Koszta zainwestowania w tego typu urządzenie nie są aż tak wysokie, jak ludzie sądzą. Prosty klimatyzator można bowiem kupić za ok. 2000 zł (moc 3,5 kW). Oczywiście, warto dołożyć trochę więcej i kupić klimatyzator, jaki będzie pozwalał oszczędzać prąd. Dlaczego? Otóż, różnica w rachunkach za prąd może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych… miesięcznie.

SPLIT czy klimatyzator przenośny?

Jeżeli możesz pozwolić sobie na klimatyzator, zdecydowanie lepszy będzie SPLIT zamocowany na ścianie. Jeżeli jednak nie masz miejsca na montaż tego typu urządzenia w mieszkaniu, zdecyduj się na przenośny klimatyzator. Przed ostatecznym wyborem urządzenia trzeba zastanowić się:

 • Który typ klimatyzacji potrzebujesz?
 • Gdzie chcesz zainstalować urządzenie?
 • Jakie funkcje będą dokładnie Ci potrzebne?
 • Jak często chcesz korzystać z klimatyzacji?

Znasz już odpowiedzi na wszystkie te pytania? Zatem, wybór nie będzie już taki trudny! Potrafiąc sprecyzować swoje oczekiwania i wymagania domowników, wybór będzie świadomy i na pewno trafny. Pamiętaj, że klimatyzator może być najlepszym rozwiązaniem, a już zwłaszcza podczas uprzykrzających codzienne funkcjonowanie upałów!

kliknij i odwiedź nasz
Salon Audio-Video

Przegląd lub naprawa

Twoje urządzenie fiskalne wymaga przeglądu? A może wykryto w nim usterkę?wypełnij formularz

Kontakt z Artom Bis

 • +48 52 322 75 06
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Pomorska 13
  85-046 Bydgoszcz
 • 9:00 – 17:00

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem